17 Şub 2015

PROGRAMSIZ BİLGİSAYAR HIZLANDIRMA

Bilgisayarımız Windows'da gezinirken, video izlerken, herhangi bir uygulama çalıştırırken sürekli olarak sizi izler sistem olarak. Windows ortamında izlerinizi kayıt altına alır. Bu durum da bilgisayarın zamanla hantallaşmasına ve yavaşlamasına neden olabilir.
Bilgisayarınızın windowstaki gezinmelerinin dışında bir de internet eklediğimizde düşünün pcnin hali ne olur? :)
Tabiki internet hayatımızın bir parçası gibi sürekli nete giriyoruz, sosyal paylaşım sitelerine ve bir çok nedenle çeşitli sitelere giriyoruz. Bu da haliyle pcnin yavaşlamasına, sayfaların geç yüklenmesine neden olabiliyor.

Bilgisayar nasıl hızlandırılır?

Bilgisayar hızlandırmanın pek çok çeşidi var. Bunlar çeşitli program kullanarak hızlandırma ve programsız bilgisayar hızlandırma olarak ikiye ayırabiliriz.
Yok ben program kullanmadan bilgisayarımı hızlandırmak istiyorum diyorsanız eğer şunları yapın.Programsız bilgisayar hızlandırma

Programsız bilgisayar hızlandırmak için bilgisayarım simgesine yada bağlantısına tıklayın. Yerel disk C sürücüsüne girin. Kısaca şu şekilde;
Bilgisayarım, Yerel Disk C, Windows, Temp
Buradaki Temp dosyasının içindekileri silin. Temp dosyasını silmeyin sadece içindeki dosyaların hepsini CTRL+A yaparak seçip silin.
Yine windows klasörü içinde Prefetch adında bir klasör var. Prefetch klasörünün içine girip içinde ne varsa hepsini aynı yöntemle seçip silin.
Bilgisayarım, C, Kullanıcılar, Kullanıcı adı (PC ismi), AppData, Local, Temp
Buradaki temp klasör içeriğini silin. Tekrar hatırlatayım temp klasörünü silmiyorsunuz. Sadece içindekileri siliyorsunuz.
Bu şekilde program kullanmadan bilgisayar hızlandırabiliriz.
Fayda sağlaması dileği ile esen kalın

5 yorum:

 1. bilgisayar hızlandırma programı arayışı bence gereksiz.Yukarıda paylaştığınız gibi programsız olarak bazı işlemleri halletmek mümkünse bu yolları tercih etmek gerekir.
  Teşekkürler paylaşım için

  YanıtlayınSil
 2. Çok teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 3. Son işlemdeki local dosyasının içinde Temp yok benim. Sorun ne olabilir?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sanırım klasör seçenekleri bölümünden 'gizli dosyaları gösterme' seçilmiş olabilir.Bu seçeneğin 'gizli dosyaları göster' olarak değiştirilmesi gerekiyor.

   Sil
 4. Başarılı paşam

  YanıtlayınSil

Yazdığınız yoruma gelen cevabı öğrenmek için, yorum formunun altındaki 'Beni bilgilendir' kutucuğuna tıklayın.
Yazının konusuyla alakası olmayan yorum veya sormak istediklerinizi
iletişim formundan sorabilirsiniz.